Úvod
Úvod
Kde nás najdete
Novinky
Novinky
Šachové novinky
Ubytování
Akce
Knihovna
Umělecká tvorba
Faktografie
Šachy
Aktuality - Šachy
Velmistr odpovídá ...
Portál pro rozhodčí
Fórum
Spolupracovníci
Tréninkové materiály
Úspěchy ŠK Strmilov
Korespondenční Šach
Problémový Šach
Kontakty
Odkazy
Pikomat
PraSe
Přihlásit se

GM Jiří Lechtýnský

Titul FIDE: Mezinárodní velmistr

Datum narození: 25.11.1947

GM Jiří Lechtýnský na KP 2004 ve Strmilově

GM Jiří Lechtýnský - foto

GM Lechtýnský sehrál se Strmilově simultánku, které se zúčastnil i víceprezident Dolnorakouského šachového svazu Franz Motliba. Remízovala Anička (na kterou byl velmistr asi trochu hodnější) a po dlouhém a úporném boji i Fanda Steinhauser.

Jirko, jako takříkajíc velmistrovský pamětník jsi jistě poznal řadu zajímavých osobností. Setkal ses někdy nebo jsi dokonce hrál s nějakým mistrem světa ?

Aljechina jsem už nestihl, ale s Euwem jsem se setkal v roce 1975 na pásmáku v K. Varech a s Botvinikem třeba v roce 1979 v Talinu. S Talem jsem čtyřikrát hrál a vždycky vyhrály bílé; já je měl jednou. Taky jsem hrál s Talem bleskovky, například v Plzni jsem ho v blicáku porazil , tam ho porazil i Pišta Gross (IM Štefan Gross - pozn. red.). Smyslova jsem potkával na olympiádách, ale nehrál jsem s ním. S Petrosjanem jsem hrál dvakrát a dvakrát remizoval - tenkrát ve Vilniusu jsem udělal velmistrovskou normu a to se v těch dobách v Rusku z cizinců povedlo jenom mě a Milesovi. S Fischerem se bohužel neznám, s Karpovem a Spasským se známe z olympiád a s Kasparovem jsem hrál jednou a remizoval. Bylo to v Baku, už byl velmistr, ale ještě ne mistr světa. Sice jsem mu remízu nejdřív odmítl, ale nakonec to stejně byla plichta (zájemci mohou tuto partii najít i v Kasparovově knize Zkouška časem, která u nás vyšla na konci 80-tých let ve slovenčtině - pozn. red.).

Kdo tě zaujal nejvíce?

Všichni byli zajímaví, ale nejsympatičtější asi Spasskij - sympaťák, všestranný sportovec (výborně hrál tenis), i Fischer ho respektoval a ten respektoval málokoho. Taky na Tygrana mám krásné vzpomínky.

Mohl bys něco říct o dalších osobnostech?

To by bylo dlouhé povídání; ale teď mě napadá například Suetin, u toho jsem byl doma. Měl přísnou manželku, v knihovně měl mezi knížkama takové malé lahvičky s vodkou. A tak se mu stávalo, že při práci s šachovou literaturou hrozně zčervenal a unavil se...

Na jaké období nejraději vzpomínáš?

Na dobu největší slávy Bobbyho Fischera! Bobby šachy ohromně popularizoval - v té době byli v Americe dva hrdinové: plavec Mark Spitz a šachista Bobby Fischer. Mimochodem, jedna americká televize tenkrát udělala soutěž mezi Fischerem a Spitzem co do všeobecného přehledu a Fischer Spitze hrozně deklasoval. Bobby určitě nebyl jednostranný blbec. Šachy měly ohromnou prestiž, popularitu a špičkoví šachisté byli skutečné osobnosti. Prostě perfektní atmosféra. Dneska mi to připadá jako nějaká bramboračka...

A když máš tolik známých - nemohl bys do Strmilova příště někoho přivést?

Ale jo, třeba Uhlmana nebo Korčného na simultánku, s těma je legrace. Až budete třeba otevírat tu novou klubovnu...

Tak to se teda těšíme! Dík za rozhovor!

GM Jiří Lechtýnský - foto(1)

GM Jiří Lechtýnský - foto(2)

GM Jiří Lechtýnský - foto(3)

GM Jiří Lechtýnský - foto(4)

GM Jiří Lechtýnský - foto(5)