Úvod
Úvod
Kde nás najdete
Novinky
Novinky
©achové novinky
Ubytování
Akce
Knihovna
Umělecká tvorba
Faktografie
©achy
Aktuality - ©achy
Velmistr odpovídá ...
Portál pro rozhodčí
Fórum
Spolupracovníci
Tréninkové materiály
Úspěchy ©K Strmilov
Korespondenční ©ach
Problémový ©ach
Kontakty
Odkazy
Pikomat
PraSe
Přihlásit se

Mezi koňma sem vyrost'!

Při MČR v šachu mužů 2001 se pořádaly (v rámci relaxace pro účastníky) různé akce. Projížky koňmo se spolu s psychicky vysílenými hráči (zvlášť Cvek vysílením pořád krkal) rozhodl zúčastnit i psychicky zdevastovaný rozhodčí Vladimír.

Když byl cestou k jízdárně otázán, zda už viděl koně, suše procedil: mezi koňma jsem vyrost!, což mezi hráči, které vesměs čekala jezdecká premiéra, vzbudilo značný respekt.

Šéfovi jízdárny jsme tedy nahlásili příchod osmi začátečníků a jednoho kovboje. Šéf dal přistavit 8 kliďasů - chlaďasů (takové ospalé živé traktory) a jednoho závodního araba Derika a začátečníky si vzal stranou, aby jim vysvětlil, že oprať musí být napnutá, že nesmí pískat ani mlaskat, ani koně kopat atd. Kovboj Vladimír se lehce znuděně procházel opodál...

První pochybnosti se o nás pokusily při nasedání kovboje - zatím co instruovaní amatéři se na koně pomalu vyhrabali, odhodlané pokusy rozhodčího nejen vůbec nepřipomínaly western, ale nakonec vzrostlého Vláďu na zmateného Derika museli s vypětím všech sil vysadit dva narychlo přivolaní podkoní ukrajinské národnosti a pak jsme se nestačili divit.Vláďa v rychlém sledu předvedl všechny chyby, před kterými krotké šachisty důrazně varoval šéf jízdárny. Oprať plandala a Vláďa vyzut z třmenů kopal koně a pomlaskával jako Vinnetou ve filmu. Šéfovi spadla dolní čelist, řekl: Ty vole!! a pobídnutý Derik neskákal do L, ale vyrazil směrem k parkurovým překážkám. To už Vláďa, který vyrost' mezi koňma nemlaskal ale ječel: Co mám dělat...? Na instruktáž už ale bylo přeci jen trochu pozdě a protože se Deryk řítil na nejvyšší asi dvoumetrovou překážku, vzpomněl si Vláďa, že šachista a zvláště šachový rozhodčí má být nejen sebevědomý ale i pohotový, a pět metrů před překážkou se takříkajíc katapultoval (odborně: hodil držku), čímž si zachránil sice život, ale ne brýle. Šmátraje v trávě se nám svěřil, že žije a hlavně že mezi koňma tak úplně nevyrostl, ale že o civilce v jakémsi ústavu vodil poníka s malými dětmi.

Na šéfa jízdárny udělalo vystoupení šachového rozhodčího velký dojem, vysoce hodnotil jeho duchapřítomnost, ale jestli kvůli tomu pak přihlásil své děti do šachového kroužku, to nevím.