Úvod
Úvod
Kde nás najdete
Novinky
Novinky
Šachové novinky
Ubytování
Akce
Knihovna
Umělecká tvorba
Faktografie
Šachy
Aktuality - Šachy
Velmistr odpovídá ...
Portál pro rozhodčí
Fórum
Spolupracovníci
Tréninkové materiály
Úspěchy ŠK Strmilov
Korespondenční Šach
Problémový Šach
Kontakty
Odkazy
Pikomat
PraSe
Přihlásit se
Pohádka Banános Kámenský
Mirek Dušín
"Banános Kámenský"
aneb "Kterak to, že jsou na světě učitelky"

Žil byl jeden opičí král.A ten král se opičil.Jak jinak.Jenže jednou se rozhodl opičit po čápovi, jak vzlétá z vysokého komína a tak se vyškrábal na komín /poddaní ho trochu vysadili/.Jako čáp se hrdě vzepjal, jako čáp se rozpřáhl, předklonil a mohutně zamával... a žuchnul na zem. Hlavu si přitom rozkřápnul o kámen a bylo po králi.
Novým králem se stal jeho syn Banános.Banános se jmenoval podle své lásky k banánům.Byl do banánů prostě blázen!Miloval banánový guláš, banánovou tlačenku, banánový vývar, banánovou omáčku, plněné banány, banány na kyselo, banány na česneku, banánofleky, a další banánové lahůdky. A protože byl na začátku jeho kariéry ten kámen, o který se tatínek musel praštit, aby se synáček mohl ujmout vlády, celé jméno nového krále bylo Banános kámenský.
Radost z banánových lahůdek novému králi stále více kalil největší problém království a tím byly vši. Těžce sužovaly nejen poddané, ale i samotného krále a to pořád víc a víc.Žraly krále, když se těšil na banánový předkrm, i když se do něj zakousl a ještě více žraly krále, když král žral hlavní chod...Král se musel odhodlat k ráznému činu a to taky udělal.Vypravil totiž dobře vybavenou výpravu do blízkého města pro odvšivovadlo.Výprava s žebřiňákem do města snadno dojela a ve městě se opičích vyslanců ujal drogista , který jim vnutil hned několik sudů s koncentrátem odvšivovadla a přiložil důležitý návod k použití.Problémy ale začaly cestou zpět, kdy na opice vlekoucí přetížený žebřiňák začaly dorážet rozpustilé děti.Šimraly je kopřivama, posmívaly se jim a nakonec po nich začaly házet shnilá jablka a dokonce i kameny.Opice zrychlily, aby dětem ujely, ale v tom fofru někde ztratily návod k použití, takže král se musel domýšlet, jak se s přípravkem zachází a domyslel to blbě.Koncentrát vůbec neředil, všechno dal nalít do kašny na nádvoří a všechny opice se postupně musely do ostře páchnoucí kapaliny ponořit.Pálilo to strašně, vši to sice zahubilo, ale horší bylo, že všem opicím za chvíli slezly chlupy! Král se hlasitě rozplakal: \\\"Opice bez chlupů přeci nejsou žádné opice a to znamená, že už není ani žádné opičí království!\\\"A měl pravdu.Jako mnohé jiné říše zaniklo v té chvíli i opičí krlovství.
Banánosovy bývalé poddané se tedy rozešly po světě s tím, že se budou dětem mstít za to, že to všechno spískaly, když zavinily ztrátu návodu k použití toho odvšivovadla. A opravdu po dětech šly jako ruka po vypínači. Děti jim říkaly mučitelky a časem se to zkrátilo na učitelky.A tak se jim říká dodnes.
Banános Kámenský taky odešel do exilu. Říká se, že snad do Naardenu v Holandsku, ale časem se jeho jméno trochu zkomolilo a hlavně historikové hodně popletli jeho životopis, takže se o něm dnes vykládají úplné bláboly.Každopádně se ale učitelky ke svému bývalému králi pořád hlásí a dokonce podle něj drží svůj svátek ...