Úvod
Úvod
Kde nás najdete
Novinky
Novinky
Šachové novinky
Ubytování
Akce
Knihovna
Umělecká tvorba
Faktografie
Šachy
Aktuality - Šachy
Velmistr odpovídá ...
Portál pro rozhodčí
Fórum
Spolupracovníci
Tréninkové materiály
Úspěchy ŠK Strmilov
Korespondenční Šach
Problémový Šach
Kontakty
Odkazy
Pikomat
PraSe
Přihlásit se
Piasa
Vilém Vácha
Bylo nebylo, před mnoha let, za mnoha kopci, řekami i moři, mezi velkými bažinami a loukami u velké řeky v Nové světe - v Horní zemi Louise. Zde žily zvláštní drakoptáci čili dračí ptáci zv.PIASA.
Tento drak vypadá jako směs různých zvířat. Má hlavu medvěda, ale s lidským obličejem s velkými fousy; červené oči, tesáky, kožená křídla. Na hlavě má velké jelení parohy. K tomu všemu místo vlasů na hlavě, ale i na krku má hřívu. Tělo měl s rybí šupiny a orlí nohy s drápy. Jeho dlouhý ocas má zakončený ploutvý na způsob štípacích nůžek.
Jednomu z nich řečenému QYZXA, který byl původem náruživý vegetarián, protože chtěl držet svoji taili, se stalo následující.
Měl rád velké louky a svá poličky se svou zeleninou mezi skalami. O svoji zeleninu se náruživě staral. Byla to jeho koníček i strava.
Až jednou mu na políčka se zeleninou odporní otravové lezli. Stále mu tam něco brali. Piasa to velmi mrzelo, protože to byl velký dobrák, že ho okrádají.
Protože byl doposud vegetarián tak mu to později v mozku spínalo mezi jeho šedými mozkovými buňkami, ale až když mu to seplo,že byl okraden, tak po určité době toho měl i dobrácký QYZXA dost.
Zloději co mu kradli zase zeleninu, tak v nutné svojí sebeobraně, tak tam zaletěl. V krouživých obkličovacích rychlých manévrech je začal griloval svým ohňovým dechem tyto zloděje zeleniny, kteří se nezmohli ani na odpor, dle zásady udeř a zmiz.
Takže zloděje zeleniny rozmastil na kaši, protože měl QYZXA velkou síly a vervu opravdu je rozmlátil na malé kousky za krátký čas. Byl to pelmel všeho možné i nemožného.
Svým dechem ohnivým to pak, je dopekl včetně s nimi smíchanou zeleninou na nedalekém úpatí hor na plochých kamenech, jako na megakamnech. Pak to krájel, svým ostrým ocasem, jako cirkulárkou. Najednou mu to moc zachutnalo.
Vznikli různé druhy tohoto jídla, podle toho co převládalo: šunková, houbová, brokolicová, ananasová, salámová, tuňáková, rybí, kuřecí, slaninová, olivová, kukuřičná atd.
Protože to QYZXOVI teď rychleji myslelo, než předtím tak to začal ukazovat a dávat svým kamarádům, jako super rychlé občerstvení, kteří to po něm pojmenovali a začali napodobovat.
V jiných zemích to zkomolili PIASA i QYZXA dohromady, tak se tomu začali říkat obecně PIZZA. Začal se napodobovat i jeho styl krájení tak vznik pizza nůž.