Úvod
Úvod
Kde nás najdete
Novinky
Novinky
Šachové novinky
Ubytování
Akce
Knihovna
Umělecká tvorba
Faktografie
Šachy
Aktuality - Šachy
Velmistr odpovídá ...
Portál pro rozhodčí
Fórum
Spolupracovníci
Tréninkové materiály
Úspěchy ŠK Strmilov
Korespondenční Šach
Problémový Šach
Kontakty
Odkazy
Pikomat
PraSe
Přihlásit se
SI
Vilém Vácha
Kousek dál za ČÍSELNÝMI OSTROVY byla zvláštní laguna. Měla po svých okrajích útesy a ostrovy ve svém středu měla, ale strmý velký ostrov.
Na tomto velkém ostrově uprostřed velké laguny, žili byli pětihlavý orel řečeny PĚTIKILO, dvouhlavý had zvaný HADOMETR a mluvící kaktus, který nejčastěji mluvil SÍ proto mu říkali SI. Tento kaktus byl na samém vrcholku tohoto ostrova.
Tak si všichni tři vymysleli pro zábavu svou soutěže.
Nejdřív se změřili ostrov protože by dvouhlavý had dlouhý přesně, jako dnešní jeden metr, tak ho vzal
pětihlavý orel a stále něco měřil s ním na ostrově tak vznikly geometrické katastry jejich domoviny. Za jednotku vzali zkratku hadova jména metr.
Výsledky svého měření zobecnili jedna jako kaktus, 2 jako dvouhavý had, 5 jako pětihlavý orel. Tak vznikla i měřítka map např.1:1000, 1:2000, 1:5000 atd. Někde to i od nich odkoukali při emisi peněz proto jsou nominály 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 apod.

Tak vše vážily vypelichaná pera pětihlavého orla měla vždy kilo. Byla vždy taková že jejich dílčí hmotnost chmýří měla gram. Tak vznikla jednotka zkratkou s jména pětihlavého orla kilo.

Kaktus měl na sobě vlákna jako moli. Tak se tomu začalo říkat látkové množství mol.
Kaktus se sám od sebe pohyboval každou chvilku napravo či nalevo. Sám při tom SÝKAL slova SEKUNDUJI tak práci dvouhlavého hada a pětihlavého orla, kteří tomu, protože to bylo pravidelné tak tomu začali říkat sekunda.
Po šedesáti sekundách se kaktus ze zelené barvy začervenal. Za dalších šedesát sekund zase zezelenal. Protože to byl návrat do minulosti vznikla z toho zkratka minuta.
Po šedesáti minutách, jako by se ohodil do dala a rozkvetl tak se tomu znásobili šedesáti vznikla hodina

Když byl dvouhad s pětihlavým orlem unaven sedli na kaktus bylo to vždy po 24 hodinách, když byli po provedené měření unavení tak to pojmenovali zkratkou den od slova unaven.

Celý systém pojmenovali po kaktusu SI.