Krajský přebor mládeže 2005

STRMILOV

Dvaatřicet mladých šachistů si užilo čtyřdenního finále Krajského přeboru mládeže v areálu Gambit ve Strmilově. Většina hráčů využila bezplatnou možnost ubytování v Gambitu a nedaleké Rošádě v Kunžaku. Místa ale bylo dost pro všechny. Pořadatelé zdarma připravili občerstvení, pitný režim, opékání buřtíků. Sladké a nesladké pečivo mizelo z nespočtu plechů bez ohledu na oddílovou příslušnost. Stravování v na jednu minutu vzdálené restauraci Komorník proběhlo bez problémů. Navzdory dominantnímu slunci na obloze se nikdo v hracím sále horkem nepotil.
   Při zahájení pozdravil jihočeskou šachovou karavanu starosta města s přáním spokojeného prožití následujících dnů nad šachovnicí i mimo ni. Připomněl rovněž nedávné oslavy 750. výročí založení obce Strmilov (mimochodem i za účasti Petra Herejka, předsedy Šachového svazu České republiky). Na stránkách www.strmilov.cz byla zajištěna denní aktualizace výsledků. V příštím roce bude v areálu Gambit pro účely krajského přeboru mládeže připravena kompletní kapacita lůžek. Dokončena bude i terasovitě řešená zahrada pro trávení volného času.
   V letošním Krajském přeboru se prosadili hráči domácího klubu Řemdih Strmilov. František, Dominik a Anna Steinhauserovi ve svých kategoriích zvítězili. Václav Steinhauser musel ustoupit pouze Janě Maříkové z ŠK Veselí nad Lužnicí.
   V posledním kole nejstarší kategorie H16 usedli proti sobě František Steinhauser a Michal Otradovec (Sokol Tábor, 2. místo) v boji o prvenství. Matilo se jen v přítomnosti králů a pěšců za převahy čtyř „excalibrů“ (B: Ke6, Pf7, g7, h6,... Č: Kf8,...). Nejvíce remíz nasbíral třetí David Krška (Slavoj České Budějovice). Přímý duel o čtvrté postupové místo na Mistrovství Čech se odehrál v partii posledního kola Jan Kohout (5. místo, Šachklub Velešín) - Filip Lacina (4. místo, Řemdih Strmilov). Černé figury odolaly všem pokusům bílého a v pěšcové koncovce došlo ke smíru.
   V kategorii H14 suverénně vyhrál Dominik Steinhauser (6 ze 6) s náskokem 2,5 bodu. V letošní sezóně znovuzrozený Tomáš Herda obsadil 2. místo před Jiřím Svatošem (oba Slavoj České Budějovice). Postupuje i čtvrtý Herbert Waage (ŠK Týn nad Vltavou).
   K nejnapínavějšímu souboji došlo v kategorii H12. O vítězi rozhodla partie posledního kola Anna Steinhauserová - Luboš Otradovec (Sokol Tábor, 2. místo). Anna ztrácela půl bodu a potřebovala vyhrát. To se jí podařilo po 77 tazích. Opět se matilo, dáma s věží si poradily s osamoceným černým králem. Třetí místo uhájil a postupuje Stanislav Skamene, byť se v posledním kole dohodl s věží navíc na remíze s oddílovým kolegou Jakubem Duškem (oba Slavoj České Budějovice). Poté nastalo horečné počítání pomocného hodnocení. Postup se otevře i čtvrtému Michalu Kučerovi (Řemdih Strmilov) za předpokladu, že vítězka upřenostní účast na Mistrovství Čech v dívčí kategorii. Obdobná situace může nastat i v následující kategorii.
   Nejmladší kategorii H10 zvládla bez nutnosti položit krále jen Jana Maříková. Za ní skončili dva nejmladší (sedmiletí) účastníci finále: stříbrný Václav Steinhauser a bronzový Lukáš Novák (Sokol Tábor). Třikrát hochy v partiích pokořila čtvrtá Alžběta Pokorná (Sokol Tábor).
  Všichni hráči na 1. - 3. místě byli odměněni diplomy, velkými dřevěnými figurami v dvojnásobném počtu než v kvalifikačních turnajích, a recyklovanými medailemi, které dřívějším čase získali sourozenci Steinhauserovi.

Formulář přihlášky

Ve dnech 19.-22.5. probíhalo ve Strmilově finále Krajského přeboru mládeže, kterého se zúčastnilo 32 nejsilnějších jihočeských mládežníků, kteří si účast ve finále zajistili postupem ze šesti kvalifikačních turnajů pořádaných v předchozí sezoně v různých jihočeských městech. Vedle domácích se akce zúčastnily výpravy z Veselí nad Lužnicí,  Českých Budějovic,  Týna nad Vltavou a Tábora, ale i z Písku,  Českého Krumlova a  Velešína.
Stejně jako kvalifikační turnaje se hrálo podle věku ve čtyřech kategoriích a sice do 10, 12, 14 a 16 let, tedy 4 zavřené turnaje po osmi hráčích hrané každý s každým. Sedm vážných partií v průběhu 4 dnů znamenalo pro hráče jistě značnou zátěž, ale také důkladně prověřilo skutečné hráčské kvality a toto finále je samozřejmě nejvýznamnější letošní mládežnickou šachovou akcí v kraji.

Podobně jako v minulých letech bylo finále i letos velkým úspěchem strmilovského šachového klubu, když ve třech ze čtyř kategorií sourozenci Steinhauserovi zvítězili a ve čtvrté získali alespoň stříbrnou medaili. Jednu zlatou medaili získalo Veselí nad Lužnicí a o zbytek medailí se rozdělili hráči z Českých Budějovic a Tábora.
V nejstarší kategorii do 16 let sváděli dlouhé a těžké boje jedanak zkušení "veteráni" František Steinhauser /Strmilov/, David Krška /Č.Budějovice/ a Michal Otradovec /Tábor/, jednak nováčci. Veteráni však pozici favoritů uhájili a s náskokem 1,5 bodu a s jedinou remízou zvítězil František Steinhauser před Michalem Otradovcem a Davidem Krškou.
V kategorii do 14 let s náskokem 2,5 a s plným počtem bodů /jediný ve všech kategoriích/ zvítězil Dominik Steinhauser, druhý byl Tomáš Herda a třetí Jiří Svatoš /oba Č.Budějovice/.
Velmi napínavý až do posledního kola byl boj v kategorii do 12 let, kde nakonec opět zvítězila Anna Steinhauserová, ale vítězství si zajistila až vítězstvím v posledním kole nad stříbrným Lubošem Otradovcem z Tábora ve velmi dlouhé a kvalitní partii. Třetí pak skončil Stanislav Skamene /Č.Budějovice/.
Nejmladší kategorii do 10 let pak vyhrála Jana Maříková z Veselí nad Lužnicí před dvěma nejmladšími /sedmiletými/ účastníky finále a sice stříbrným Václavem Steinhauserem a bronzovým Lukášem Novákem /Tábor/.

Tato mládežnická akce je další aktivitou strmilovského šachového klubu v rámci oslav 750. výročí obce Strmilov a
na ní naváže na začátku června ještě větší turnaj, jakým je jistě otevřený Krajský přebor s účastí asi 70 hráčů, včetně řady špičkových profesionálů. Koncem května strmilovský šachový klub navíc jako každoročně pořádá soustředění národní šachové mládežnické reprezentace před mistrovstvím světa.Termín je právě volen tak, aby reprezentanti z celé republiky mohli bez zbytečného cestování rovnou zůstat na zmíněný otevřený Krajský přebor, který takřka bezprostředně navazuje.