Krajský přebor mužů a juniorů 2005

ve Strmilově

Ve dnech 1. - 5. 6. 2005 proběhl v šachové klubovně Gambit ve Strmilově Krajský přebor mužů a juniorů 2005 pořádaný místním šachovým klubem. Turnaje se zúčastnilo 55 hráčů, z toho 9 nositelů mezinárodních titulů. Průměr první desítky turnaje byl 2396 elo, což je v Jižních Čechách nejvíce od Mistrovství ČR mužů 2001 v Kunžaku. Palmu vítězství získal zkušeným a naprosto zaslouženým výkonem mezinárodní mistr Robert Cvek (elo 2488, devátý hráč ČR). Na druhém místě se umístil mnohonásobný reprezentant velmistr Tomáš Polák (2470). Oba hráči podávali během turnaje velmi solidní výkony a ani na okamžik nenechali soupeře v boji o nejvyšší umístění na pochybách, kdo je za šachovnicí favoritem. Zato v cíli třetí Lukáš Černoušek (2346), ambiciózní mladý hráč, který má již na kontě několik splněných norem mezinárodního mistra, ale titul samotný mu dosud uniká, začal turnaj přímo katastrofálně. Po dvou prohrách s papírovými outsidery se ocitl na samém chvostu startovního pole. Pak se ale rozehrál k vynikajícímu finiši, v závěrečných dvou kolech porazil mezinárodní mistry Jiřího Jirku (2404) a Vladimíra Tallu (2377) a záludný švýcarský systém ho katapultoval až na třetí místo. Hráči na prvních třech místech získali v devítikolovém turnaji sedm bodů. O půl bodu zpět zůstali mistři Lukáš Klíma (2484) a Josef Juřek (2304).


Startovní listina

Výsledky 1.kola

Pořadí po 1.kole

Výsledky 2.kola

Pořadí po 2.kole

Výsledky 3.kola

Pořadí po 3.kole

Výsledky 4.kola

Pořadí po 4.kole

Výsledky 5.kola

Pořadí po 5.kole

Výsledky 6.kola

Pořadí po 6.kole

Výsledky 7.kola

Pořadí po 7.kole

Výsledky 8.kola

Pořadí po 8.kole

Výsledky 9.kola

Konečné pořadí


Krajský přebor se rozhodoval až v posledním kole do kterého vstupovali s nadějemi 4 Jihočeši – Petr Pekárek (2146) a tři hráči Řemdihu Strmilov – fidemistr Adolf Lacina (2267), Milan Šnorek (2189) a Antonín Steinhauser (2019). Papírový favorit Adolf Lacina překvapivě selhal v miniaturce bílými s Richardem Biolkem ml. (2159), Petr Pekárek podle očekávání prohrál s IM Juřkem a Milan Šnorek porazil Antonína Steinhausera, čímž se dostal s 6 body na 10. místo celkově a získal vysoce ceněný titul krajského přeborníka. Druhé místo získal českokrumlovský hráč Petr Kukla (2031), který během turnaje porazil IM Vávru a remizoval s IM Juřkem. Na třetím místě v kategorii mužů a prvním místě v kategorii juniorů skončil Jiří Blažek (2141) díky výhře v posledním kole ve veselském derby s Janem Fialou (1979). Druhé místo obsadil Jan Havlík (2211) a na třetí místo v kategorii juniorů spadl domácí Antonín Steinhauser prohrou v posledním kole s klubovým kolegou Milanem Šnorkem. Mezi úspěchy jihočeských hráčů patří vítězství Jaroslava Pekaroviče (1864) nad Lukášem Černouškem (2346, celkově třetí), dále vítězství Aleše Růžičky (1841) nad IM Josefem Juřkem (2304) a vítězství Antonína Steinhausera nad IM Pavlem Vávrou (2372).


vyúčtování turnaje

propozice turnaje

cenový fond


Turnaj se hrál na 18 digitálních a 9 analogových hodinách tempem 1 hodina na 20 tahů + 1 hodina do konce. Na příští rok lze očekávat digitální hodiny na všech stolech. Tempo 90 minut a 30 vteřin za tah přinese delší oční hltání diváků nad závěry partií. Bulletin vydávaný po každých dvou kolech turnaje byl zdarma k dispozici všem hráčům. Na www.strmilov.cz byla zajištěna aktualizace výsledků, průběžného pořadí a nasazení do deseti minut po skončení kola.

Soubory ke stažení

Partie ve formátu .cbv

Partie ve formátu .pgn

Partie ve formátu .cbf zazipované

Bulletin k tisku ve formátu .doc

Turnaj ke stažení ve formátu .TUN


Hlavní doprovodnou atraktivitou turnaje bylo tradičně pečené prase, na kterém si pochutnávali zdarma všichni hráči. Kromě toho po celý turnaj bylo vedle hracího sálu zajištěno občerstvení. Další doprovodnou atraktivitou převzatou z minulého ročníku byla simultánka IM Cveka, které se zúčastnilo 15 hráčů - 13 odešlo na štítě a jenom Jan Fiala a Michal Kroo remizovali. Tuhý odpor však kladli i Ladislav Kukačka a Pavel Ducho. Novou a populární atraktivitou byla prezentace, prodej a autogramiáda nové knihy Lázeňské rošády od IM Lukáše Klímy a IM Roberta Cveka. Autoři v ní seznamují čtenáře s událostmi spojené s letošním Mistrovství ČR mužů v Karlových Varech, na kterém oba startovali. Mnozí účastníci využili tenisové kurty a zvláště pohybově nadšení jedinci / např.IM Cvek/ se věnovali i kondičnímu běhu. Poslední doprovodnou akcí, kterou ovšem nepořádal ŠK Řemdih Strmilov, nýbrž Obec Strmilov, bylo kácení májky v noci před posledním kolem.

Fotogalerie

Vepřové hody - 2.6.2005

Turnaj

Simultánka – 3.6.2005

Autogramiáda – detail – 4.6.2005

Fotogalerie Roberta Rödlinga - KP2004 + KP2005

Fotografie všech hráčů

Funkce hlavního rozhodčího na KP2005 se zhostil člen KM JčŠS Martin Janovský. Kromě toho se podílel na psaní bulletinu a staral se o hudbu mezi koly, která přispívala k celkovému odreagování hráčů. Řídil turnaj k celkové spokojenosti všech hráčů a bez zbytečných časových prodlev. Na rozdíl od KP mládeže 2005, pořádaného také ve Strmilově, nikdo z diváků rozhodčího nerušil dotazy typu: ,Kde je hrací prostor?' a během celého turnaje nedošlo k žádným konfliktům, které by rozhodčí musel řešit.

Následující videoukázky natočil českokrumlovský hráč Robert Rödling. Mají velikost okolo 10MB a můžete je buď shlédnout přímo ze stránek, nebo si je můžete uložit na disk.

Videogalerie

Příprava hráčů v klubovně Gambit v Kunžaku

Záběry z posledního kola

Vyhlašování výsledkůDoplňky


Partie z 1.kola - online přehrávání

Partie z 2.kola - online přehrávání

Partie z 3.kola - online přehrávání

Partie ze 4.kola - online přehrávání

Partie z 5.kola - online přehrávání

Partie ze 6.kola - online přehrávání

Partie ze 7.kola - online přehrávání

Partie z 8.kola - online přehrávání

Partie z 9.kola - online přehrávání

Interview s vítězem turnaje IM Robertem Cvekem

Srovnání KP2005 s obdobnými jihočeskými turnaji posledních let

"Kulturní vložka"