Krajský přebor mužů a juniorů 2005

ve Strmilově

Ve dnech 1. - 5. 6. 2005 proběhl v šachové klubovně Gambit ve Strmilově Krajský přebor mužů a juniorů 2005 pořádaný místním šachovým klubem. Turnaje se zúčastnilo 55 hráčů, z toho 9 nositelů mezinárodních titulů. Průměr první desítky turnaje byl 2396 elo, což je v Jižních Čechách nejvíce od Mistrovství ČR mužů 2001 v Kunžaku. Palmu vítězství získal zkušeným a naprosto zaslouženým výkonem mezinárodní mistr Robert Cvek (elo 2488, devátý hráč ČR). Na druhém místě se umístil mnohonásobný reprezentant velmistr Tomáš Polák (2470). Oba hráči podávali během turnaje velmi solidní výkony a ani na okamžik nenechali soupeře v boji o nejvyšší umístění na pochybách, kdo je za šachovnicí favoritem. Zato v cíli třetí Lukáš Černoušek (2346), ambiciózní mladý hráč, který má již na kontě několik splněných norem mezinárodního mistra, ale titul samotný mu dosud uniká, začal turnaj přímo katastrofálně. Po dvou prohrách s papírovými outsidery se ocitl na samém chvostu startovního pole. Pak se ale rozehrál k vynikajícímu finiši, v závěrečných dvou kolech porazil mezinárodní mistry Jiřího Jirku (2404) a Vladimíra Tallu (2377) a záludný švýcarský systém ho katapultoval až na třetí místo. Hráči na prvních třech místech získali v devítikolovém turnaji sedm bodů. O půl bodu zpět zůstali mistři Lukáš Klíma (2484) a Josef Juřek (2304).